Szukaj
Logo SPZPOZ

Jak przygotować się do badania

BADANIA Z KRWI

Badania z krwi należy wykonywać na czczo, po odpoczynku nocnym. Przed pobraniem należy zachować normalną dietę, w miarę możliwości odstawić preparaty witaminowe i leki. Nie wykonywać badań w okresie miesiączki (zwłaszcza jeśli chodzi o badanie moczu) i po dużym wysiłku fizycznym. Bezpośrednio przed pobraniem krwi najlepiej odpocząć ok. 15 minut.

 

POBRANIE MOCZU DO BADANIA

Na badanie ogólne moczu należy dostarczyć mocz poranny, oddany bezpośrednio po odpoczynku nocnym. Po dokładnym umyciu oddać środkową partię moczu do plastikowego pojemnika
i opisać imieniem i nazwiskiem. W przypadku posiewu moczu należy bezwzględnie użyć jałowego pojemnika. Nie należy wykonywać badania podczas miesiączki, po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas wysokiej gorączki.

 

POBRANIE KAŁU DO BADANIA

Do plastikowego pojemniczka pobrać grudkę kału wielkości orzecha, w przypadku posiewu kału bezwzględnie użyć jałowego pojemnika. Pojemnik opisać imieniem i nazwiskiem.

 

PRZECIWCIAŁA NA COVID

Badanie serologiczne wykonywane jest w oparciu o pobraną od pacjenta próbkę krwi. Do badania nie trzeba się przygotowywać, nie trzeba być też na czczo.

 

TEST DOUSTNY OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ (OGTT)?

Pacjenci przyjmowani są poza kolejnością. Prosimy o zgłaszanie się pacjentów od samego rana tj. od  8:00

Zalecenia ogólne:

  • Stężenie glukozy w tym teście ocenia się we krwi żylnej, nie należy wykonywać tego badania glukometrem.  Służy on tylko do samokontroli, nie jest narzędziem diagnostycznym;
  • nie wykonujemy badania w czasie infekcji czy antybiotykoterapii – wyniki mogą ulec zaburzeniu;
  • nie wykonujemy badania w okresie intensywnych treningów i zawodów sportowych. Na kilka dni przed badaniem należy zminimalizować intensywność treningów, a dzień przed badaniem najlepiej z nich zrezygnować;
  • zgłaszamy lekarzowi przyjmowane leki – zwłaszcza wpływające na poziom glukozy
    ( np. leki sterydowe, leki moczopędne);
  • Metformina – należy skonsultować z lekarzem czy powinna być odstawiona i na jaki okres. Niekiedy trzeba ją odstawić nawet na 7-14 dni.

 

Przed badaniem – 3 dni W dniu badania
  • NIE stosujemy restrykcyjnych diet – niskokalorycznych lub niskowęglowodanowych  – mogą wpływać na pogorszenie wchłaniania węglowodanów i zafałszowanie wyniku.
  • NIE odstawiamy węglowodanów – dobowe spożycie węglowodanów  3-4 dni przed badaniem powinno wynosić co najmniej 150 g – ale nie w postaci cukrów prostych – jemy pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, owoce, warzywa.
  • NIE pijemy alkoholu, kawy, herbaty i innych napojów kofeinowych.
  • NIE palimy papierosów.
  • Ostatni posiłek zjadamy co najmniej 8 godzin przed pobraniem.
  • Badanie przeprowadzamy rano – tolerancja glukozy zmniejsza się po południu i wieczorem na skutek zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę i mniejszej reaktywności komórek ß trzustki na glukozę.
  • Po obciążeniu glukozą i w przerwie pomiędzy pobraniami pozostajemy w spoczynku, nie zjadamy żadnych pokarmów, nie pijemy płynów, nie palimy papierosów, nie przyjmujemy leków, nie wychodzimy z laboratorium w celu załatwienia zaległych spraw.

Wypicie glukozy:

  • Nie należy rozcieńczać roztworu glukozy cytryną gdyż może zaburzyć wyniki badań. Glukozę rozpuszczoną w wodzie pijemy maksymalnie w ciągu 5 minut (im szybciej tym lepiej).
  • W przypadku zwymiotowania roztworu glukozy badanie jest niediagnostyczne (nieważne) i należy je powtórzyć po czasie ustalonym z lekarzem.
Skip to content