Szukaj
Logo SPZPOZ

Badania przeciwciał na COVID-19

Badania przeciwciał na COVID-19 przeznaczone są dla osób, które chorowały na COVID-19 lub chcą sprawdzić czy miały kontakt z wirusem.

Badania przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2  można wykonać w dwóch klasach: IgM i IgG. Test posiada certyfikat CE IVD.

  • Przeciwciała IgM są przeciwciałami „wczesnej fazy” infekcji, mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni (średnio w 8 dniu) od wystąpienia objawów choroby. Ich poziom z czasem spada i u wielu osób po kilku tygodniach od zakażenia przestają być wykrywane.
  • Przeciwciała IgG są przeciwciałami „późnej fazy” infekcji. Oznaczenie przeciwciał w klasie IgG wykonuje się w celu sprawdzenia występowania przeciwciał odpornościowych po zakażeniu wirusem wywołującym COVID-19. Ich obecność wskazuje na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej i świadczy o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 15 – 21 dni od wystąpienia objawów choroby, gdyż wtedy stężenie przeciwciał jest najwyższe i wynik jest najbardziej wiarygodny.

Kiedy wykonać badanie?

Gdy chcemy sprawdzić, czy przechodziliśmy COVID-19 bezobjawowo lub skąpo objawowo, wykonuje się badanie przeciwciała przeciw SARS-CoV-2. Przy podejrzeniu bezobjawowego zachorowania na COVID-19 nie ma wyraźnych wytycznych, w jakim okresie od podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną ten test należy wykonać. Badanie przeciwciał jest również wykorzystywane w diagnostyce pozapalnych zespołów będących powikłaniem COVID-19.

Badanie przeciwciał IgG powinno być wykonane w 2‒3. tyg. (15‒21. dzień) od wystąpienia objawów, gdyż wtedy stężenie przeciwciał jest najwyższe i wynik jest najbardziej wiarygodny.

Badanie przeciwciał IgM może zostać już wykryte w 7-10 dniu od wystąpienia objawów.

Przygotowanie do badania przeciwciał

Badanie serologiczne wykonywane jest w oparciu o pobraną od pacjenta próbkę krwi. Do badania nie trzeba się przygotowywać, nie trzeba być też na czczo.

Czas oczekiwania na wyniki

Wynik testu wykrywającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2 (IgM, IgG lub IgG/IgM) uzyskuje się tego samego dnia lub maksymalnie w ciągu 24 godzin.

Żaden test nie jest idealny – istnieje ryzyko wyników fałszywie dodatnich i ujemnych. Każdy wynik badania należy skonsultować z lekarzem.

Wynik dodatni na obecność przeciwciał IgM nie jest podstawą do rozpoznania zakażenia – w tym celu konieczne jest również wykonanie testu RT-PCR. Badanie przeciwciał nie pozwala również na określenie, kiedy osoba przebyła infekcję.

 

Skip to content