Kontakt:
- ul. Szadkowska 2, 98-220 Zduńska Wola
- tel. rejestracja: 43 823-24-92
Lekarze:
- Lek. med. Tatiana Osiewała
- specjalista chorób wewnętrznych
- specjalista diabetologii
- Lek. med. Anna Fornalczyk
- specjalista chorób wewnętrznych
- specjalista diabetologii
Poradnia zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń gospodarki węglowodanowej: nietolerancji glukozy, cukrzycą typu I, cukrzycą typu II, cukrzycą ciężarnych i innych typów cukrzycy oraz leczeniem otyłości.
Zakres działalności obejmuje: edukację indywidualną, przyjmowania leków, zasad podawania insuliny, obsługi wstrzykiwaczy i ich przechowywania, naukę poprawnego oznaczania poziomu glukozy, oceny i interpretacji wyników
Czy potrzebne jest skierowanie?
TAK, w ramach przyjęć poradni diabetologicznej wymagane jest skierowanie od lekarza POZ.
Zgodnie z definicją Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (wysokim poziomem cukru we krwi), wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem i zaburzeniem czynności wielu narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy:
- Cukrzyca typu 1 – jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki, których funkcją jest produkcja insuliny. Brak insuliny powoduje, że wzrasta poziom glukozy we krwi i pojawia się hiperglikemia. W cukrzycy typu 1 objawy występują gwałtownie. Na początku pojawia się pragnienie, częste oddawanie moczu oraz zmęczenie. Cukrzyca typu 1 nazywana jest często cukrzycą insulinozależną, ponieważ pacjenci, którzy na nią chorują, muszą przez całe życie przyjmować insulinę z zewnątrz (zastrzyki, pompa insulinowa). Może pojawić się w każdym wieku. Bardzo często zapadają na nią osoby młode.
- Cukrzyca typu 2 – jest chorobą metaboliczną, która postępuje powoli. Jej objawy nasilają się stopniowo. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, ale staje się oporny na działanie tego hormonu (insulinooprność), co w konsekwencji prowadzi do hiperglikemii. Zwykle pierwszymi objawami cukrzycy typu 2 są: suchość w ustach, częste napady głodu, wzmożone pragnienie senność, infekcje intymne, zaburzenia widzenia. Ten typ cukrzycy występuje zwykle u osób starszych, na ogół otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Choroba wymaga ciągłego przyjmowania odpowiednich leków doustnych.